logo

Nalewki - surowce

 Owoce potrzebne do wyrobu nalewek zrywamy z własnego ogródka, kupujemy na pobliskim bazarku lub przywozimy od rodziny i znajomych i obrabiamy je w naszym domu. Zdarzyło nam się również przywieźć z wakacyjnego wyjazdu owoce już zalane alkoholem (w 5 litrowych plastikowych butlach po wodzie mineralnej).
 
Część owoców jest jednak trudno dostępna w środku Warszawy. Zamierzamy więc część rzadkich drzew lub krzewów posadzić we własnym ogródku. Stąd posadziliśmy w naszym ogródku derenia jadalnego który powoli zaczyna owocować (w roku 2009 jest już kilka owoców na drzewku).
 
Sukcesywnie będziemy sadzić inne ciekawe roślinki. W planach jest posadzenie czeremchy, głogu, dzikiej róży i tarniny.

Sprzęt

Piwniczka

Nieodzownym sprzętem, który jest zazwyczaj pomijany we wszelkich poradnikach, jest obszerna, ciemna i dobrze zamknięta piwniczka :) Ta wymaga trochę remontu :)

Słoiki

A podczas "produkcji" potrzebna jest odpowiednia liczba słojów najlepiej 4 lub 5 litrowych oraz odpowiednio duży parapet, chociaż w niektórych przepisach zalecają aby zalane owoce trzymać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Lejek-cedzak

Taki lejek z sitkiem, jest bardzo pomocny podczas wylewania nalewki ze słoja z owocami.

Wyciskarka

Przydaje się również czasami dobra wyciskarka do owoców - tutaj nasz nowy nabytek czyli wyciskarka do granatów którą Ewa kupiła na Krymie. Wyciskaraka bardzo solidna powinna posłużyć dłużej niż jeden sezon.

Surowce

Pigwowiec

1 maj 2009
Tak pięknie kwitnie w maju pigwowiec.
3 październik 2009
A z kwiatków urosły takie prawie dojrzałe owoce

Dereń

11 czerwiec 2009
W tym roku po raz pierwszy owocuje w naszym ogródku dereń jadalny. Jeśli dopisze pogoda będziemy mieli całe 5-6 owoców derenia.
30 sierpień 2009
Tu owoc derenia jest już prawie dojrzały (chwilę po zrobieniu zdjęcia został komisyjnie zjedzony).
13 sierpień 2011
Na drzewie jest już sporo owoców - część już opada. Nie ma jednak szans aby owoce dotrwały do przymrozków - jak podają niektóre przepisy.

Wiśnia szklanka

11 czerwiec 2009
Natomiast wiśnia-szklanka owocuje obficie co roku.

Czerwona porzeczka

24 czerwiec 2009
W zeszłym roku posadziliśmy krzew czerwonej i krzew białej porzeczki. W tym roku okazało sie, że oba krzewy to czerwona porzeczka.

Agrest

11 lipiec 2009
Na ogródku rośnie już od dawna kilka krzewów agrestu. W roku 2009 robimy po raz pierwszy nalewkę z agrestu.

Morela

11 lipiec 2009
Tak pięknie rosną morele. Niestety drzewo moreli chyba przymarzło zimą i w tym roku słabo owocuje.

Brzoskwinia

11 lipiec 2009
Mamy również dwa drzewka brzoskwini.

Rokitnik

16 lipiec 2009
Dotarły do nas zakupione na allegro krzewy rokitnika. Ponieważ są to sadzonki wyhodowane z nasion więc wypada teraz czekać na pierwsze kwitnienie aby przekonać się czy z tego będą nalewki. Problemem jest to, że rokitnik jest rozdzielno-płciowy czyli oddzielnie rosną drzewka z kwiatami żeńskimi i oddzielnie z kwiatem męskim. Aby powstały owoce muszą w sąsiedztwie rosnąć obie "płcie". W tej chwili sadzonki (cztery) mają około 80 cm wysokości.
24 październik 2009
Tak wyglądają owoce rokitnika - niestety nie są to owoce z naszych krzewów. Tutaj odmiana o lekko podłużnych owocach.
Klasyczne zdjęcie owoców rokitnika - gałązka oblepiona gęsto owocami. Ten krzew miał owoce okrągłe, w smaku jednak nie ma różnicy między okrągłymi a podłużnymi owocami. Oba rodzaje smakują... dziwnie coś pośredniego między sfermentowanym jabłkiem a octem winnym. Mamy nadzieję, że trud zbierania (rokitnika ma bardzo ostre kolce a owoce bardzo łatwo pękają) się opłaci i nalewka będzie bardzo dobra.

Świdośliwa

Krzew świdośliwy16 lipiec 2009
Dziś dotarły również dwie sadzonki świdośliwy.


Owoce świdośliwy28 czerwiec 2011
Od samego początku jednak te dwa krzewy sie trochę różniły a teraz gdy zakwitł drugi krzew to okazało się, że jest to aronia. Mamy więc na ogródku dwa krzewy (duży i mały) aroni i dwa (małe) krzewy świdośliwy - drugą świdośliwę kupił wcześniej dziadek Henio


Jeżyny

30 sierpień 2009
W pełni dojrzewania są jeżyny rosnące na naszym płocie.

Aronia

3 wrzesień 2009
W kącie ogrodu rośnie sobie nieduży krzew aronii.

Winogrona

11 wrzesień 2009
Zaczynają dojrzewać winogrona rosnące w ogródku. W zeszłym roku zrobiliśmy ekspery-mentalnie nalewkę z ciemnych winogron która okazała się być bardzo udaną nalewką.
11 wrzesień 2009
W tym roku zrobimy nalewkę z innego gatunku winogron - musimy jeszcze trochę poczekać aby winogrono dobrze dojrzało.

Tarnina

24 październik
Tak wygląda owoc tarniny zwanej również tarką lub dzika śliwką. Owoc jest cierpki w smaku i smak jest skrzyżowaniem smaku śliwki z niezbyt dojrzałą wiśnią.

Dzika róża

24 październik
Niedaleko rokitnika rosła również dzika róża z której można zrobić nalewkę zwana żenichą kresową lub kurpiowską. W przepisach autorzy zalecają aby owoc dzikiej róży był przemrożony, jednak jak się okazało to już po lekkich przymrozkach większość owoców jest miękka i raczej nie nadaje się do czegokolwiek (smak i zapach nie jest zachęcający). Tak więc chyba lepiej jest zbierać owoce dzikiej róży przed przymrozkami.

Głóg

24 październik
Dojrzałe owoce głogu. Głóg nie jest rewelacyjnym owocem na nalewki ale są również amatorzy tego trunku uważanego raczej za nalewkę leczniczą.

Gruszki ulęgałki

24 październik 2009
Nad jeziorem gdzie znaleźliśmy rokitnik i tarninę rosły również gruszki ulęgałki. Dusza eksperymentatora nalewkowego (wzmocniona wspomnieniem wspaniałego smaku suszonych ulęgałek robionych dawniej przez babcię) nie pozwoliła przejść obojętnie obok tak pięknych owoców. Jak tylko gruszki się ulęgną robimy więc gruszkówkę.

Czeremcha

15 sierpień 2011
Nasz kuzyn kupił w tym roku nowy dom a tam w okolicy rosną sobie drzewka czeremchy amerykańskiej. Owoce właśnie zaczęły dojrzewać - smak owoców jest zbliżony do owoców aronii i troszeczkę wiśni..

Berberys

Poszukujemy jeszcze sadzonek berberysu pospolitego na nalewkę berberysówkę. Na razie znaleźliśmy duże krzewy berberysu ale niestety rosnące na skwerze na przeciwko Riviery, czyli przy jednym z najruchliwszych rond w Warszawie.