logo

Nalewki - przepisy

Domowym wyrobem nalewek zajmujemy się od 2005 roku, kiedy to powstała nasza pierwsza nalewka pigwówka - na podstawie przepisu uzyskanego od sąsiadki. Stopniowo wzrastała liczba naszych nalewek - od jednej rocznie aż do naszego zeszłorocznego rekordu: 34 nalewki.
Z „czystym sumieniem” jako dobre źródło przepisów możemy polecić książkę „Nalewki” pod redakcją Elżbiety Adamskiej (mała książeczka bez zdjęć) oraz książkę „Wielka Księga Nalewek” pod redakcją Jana Rogali. Nizastąpionym źródłem informacji o nalewkach jest również forum dyskusyjne prowadzone na stronie Stowarzyszenia Winiarzy i Miodosytników Polskich dostępne w dziale Nalewki i inne napoje alkoholowe.
Oczywiście podawane przepisy należy traktować jako przepisy bazowe. Nalewka ma przede wszystkim smakować pijącemu ją. Jeśli lubimy nalewki słodkie a  wykonana nalewka okaże się za mało słodka zawsze można ją dosłodzić przez dodanie syropu cukrowego. Jeśli nalewka jest za słodka to zawsze możemy dodać do nalewki wódki. Syrop może być z dodatkiem alkoholu lub bez w zależności czy chcemy zmienić procent zawartości alkoholu.
Podawane w przepisach ilości owoców i alkoholi należy traktować jako proporcje wyjściowe. Owoce, cukier, alkohol nie muszą być odmierzane za pomocą wagi laboratoryjnej lub kolby pomiarowej. Owoce w róznych latach, a nawet z różnego źródła, są mniej lub bardziej słodkie i trochę różnią się smakiem. Alkohol musi być z ważną akcyzą.
Ważne jest natomiast trzymanie sie podawanych czasów wykonywania poszczególnych kroków. Oczywiście jeśli podano że nalew ma stać dwa miesiące a postoi dwa miesiące plus tydzień to nie jest to problemem.
Należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie: nalewka po wykonaniu musi odleżeć co najmniej pół roku a w przypadku nalewek o delikatnym smaku nawet dwa lata.
Poniżej zamieszczamy przepisy które możemy polecić początkującym nalewkowiczom z gwarancją sukcesu. Użyte w nich surowce dają na tyle mocny smak i aromat, że trudno aby się nie udały.

Nalewki owocowe

Pigwówka

Właściwie jest to nalewka z owoców pigwowca. Pigwówka ma słodko-kwaśny smak charakterystyczny dla owoców pigwowca i piękny bursztynowy kolor (który z czasem ciemnieje)
Do wykonania nalewki potrzebne są:

Uwaga: proporcje cukru i alkoholu można trochę zmienić zależnie od indywidualnych gustów czy lubimy słodkie czy też wytrawne nalewki, mocniejsze lub słabsze. Można np. dodatkowo dolać szklankę przegotowanej wody. Można również dodać przyprawy korzenne np. cynamon, laskę wanilii, kardamon.

Owoce pigwowca myjemy, usuwamy gniazda nasienne i następnie drobno kroimy. Pokrojone owoce wrzucamy do słoja i przesypujemy cukrem (w miarę krojenia). Odstawiamy słój na dwa lub trzy dni aby owoce puściły sok i rozpuścił się cukier. Następnie do słoja wlewamy spirytus zmieszany z wódką i/lub wodą. Odstawiamy na dwa miesiące. Od czasu do czasu potrząsamy słojem.  Otrzymaną nalewkę filtrujemy do butelek przez filtr do kawy (najlepiej ciemnych lub zakrytych folią aluminiową gdyż nalewka pod wpływem światła traci jasny, słomkowy kolor). Nalewkę przelewać do karafki lub ozdobnej butelki tuż przed podaniem na stół lub barek.


Jeśli owoce pigwowca po zlaniu nalewu zasypiemy ponownie cukrem i zniesiemy do ciemnej i chłodnej piwnicy to wtedy owoce z nalewki mogą być przerobione na dżem pigwowo-jabłkowo-pomarańczowy który doskonale nadaje się do mazurków na święta wielkanocne.
A owoce które nie zostaną przerobione na dżem można używać jako wzmacniacz (czyli "prąd") do herbaty.

Smorodinówka kresowa

Nalewka ma wspaniały, głęboki smak i aromat który polubią nawet osoby które nie przepadają za czarną porzeczką.
Do wykonania nalewki potrzebne są:

Owoce czarnej porzeczki myjemy, odsączamy z wody i wrzucamy do słoja. Owoce możemy lekko ugnieść aby puściły trochę soku. Wlewamy wódkę i spirytus, dodajemy cynamon i rozciętą laskę wanilii. Stawiamy w nasłonecznionym miejscu (np. na parapecie okna) i czekamy dwa miesiące, od czasu do czasu potrząsając słojem.

Po dwóch miesiącach zlewamy nalew znad owoców i dodajemy cukier oraz miód. Po rozpuszczeniu cukru (co trwa około tygodnia) łączymy otrzymany sok z wcześniejszym nalewem. Otrzymaną nalewkę filtrujemy i wlewamy do butelek. Nalewka powinna dojrzewać jeszcze minimum pół roku.

Uwaga: pół litra czystej wódki może być zastąpiona nalewką zwaną listkówką otrzymaną z młodych pędów i liści czarnej porzeczki.

Aptekarska

Nalewka ma bladożółty kolor i lekko cytrynowy smak z wyraźną nutą mleka.
Do nalewki potrzebne są:

Ścieramy cieniutko skórke z dwóch cytryn, wszystkie cytryny obieramy i rozdzielamy na cząstki które pozbawiamy białej otoczki i pestek. Sam miąższ z cytryn wrzucamy do słoika, dodajemy skórkę i zasypujemy cukrem. Gdy tylko puszczą sok wlewamy mleko, spirytus i wrzucamy przekrojoną wzdłuż laskę wanilii. Całośc odstawiamy na 1 do 1,5 miesiąca do zimnej piwnicy - od czasu do czasu mieszając.

Po upływie 4-6 tygodni szaro-burą ciecz w słoiku filtrujemy przez gazę, a następnie przez filtr do kawy. Otrzymaną klarowną nalewkę odstawiamy na pół roku.